TÉMA MĚSÍCE

       POHLEDEM  DESIGNÉRA a jiné mé myšlenky 
         
         
   V posledních letech se slova „design“ a „trendy“ hlouběji zakořenila v českém slovníku. Přesto, že to, co znamenají, je staré jako lidstvo samo, teprve dnes si jejich smysl začínáme  výrazněji připouštět. Díky médiím je totiž tok informací o interiérovém designu stále širší a každému lépe přístupný.
   Nové trendy vznikají rychle, rychle se šíří a než si na ně zvykneme, už jsou tady další. Tato téměř až překotnost má však jeden pozitivní efekt -  lidé si osvojují velmi různorodé směry. Ty jsou totiž hlavně o odlišení se, o určitém vymezení a také o zábavě. Dnes už nejde o jeden, všemi uznaný směr, jak tomu bylo v minulých desetiletích a ještě více staletích. Dnes jde o hledání vlastního stylu, který odráží názor, životní postoje a zkušenosti. Tomu nahrává i fakt, že se velmi výrazně  posunuli poměry procesů od návrhu až k realizaci. Stále více jde hlavě o hledání inspirací v proměnách tvarů, povrchů a materiálů. 
   Hlavními pilíři moderního designu i dnes zůstávají forma a funkce. Je tady však nový aspekt - díky konkurenci se jím stává fenomén, zvaný „ značka“. Uznávaní a mocní výrobci v interiérovém byznysu vsází na nejtalentovanější návrháře, kteří svými nápady vtisknou produktům vlastní, individuální charakteristiku. Jde hlavně o snahu se výrazně prosadit a odlišit od konkurence.
   V českém interiéru se však vztah k designu se značkou teprve probouzí. Vzhledem k vysokým cenám je prozatím záležitostí elity, pro kterou znamená prezentaci životního stylu a finanční  svobody. 
   Touha po konkrétním artiklu bez kontinuity se zbytkem interiéru však může být zrádná. Jak ukazuje praxe, přístupu k řešení interiéru často chybí zdravá selekce a schopnost užitečných kompromisů. Na druhou stranu mnoho lidí žehrá na vysoké ceny, volí levné a snadno dostupné varianty, které však často kolidují s přirozenou potřebou kvality v interiéru... 
   Současné trendy mají jednoho společného jmenovatele, a tím je jednoduchost a funkční a materiálová dokonalost. Nejsilnější inspirací je příroda, která nabízí různé přístupy. V tom základním se prosazují měkké, oblé tvary, patrné na nábytku, vybavení koupelen, kuchyní i předmětů denní spotřeby. Na druhou stranu je výrazným trendem expresivnost v použití materiálů, které jsou navíc díky moderním technologiím v dokonalé souhře s funkcí produktů. 
   Ruku v ruce s těmito přístupy jde promyšlená barevná koncepce. V tomto duchu se na výsluní interiérového designu dlouhodobě drží tzv. monochromatické ladění, což znamená, že barvy materiálů jsou sladěny v jednom jediném tónu, který většinou vychází ze zemitých odstínů barev. Základem a zároveň doplňkem tohoto barevného ladění je bílá nebo černá. Plochy jsou hladké a tvary výrazně horizontální, vyvolávající dojem příjemné relaxační polohy vleže.
   Móda však přináší luxus a proto se hladké jednotvárné plochy oživují vysokým leskem, který se kombinuje s hrubými povrchy podlahových materiálů.
   V posledních letech však interiérovým designem opět prosvištěl dekor. Květinové a geometrické vzory jsou inspirovány kulturními vlivy ze všech koutů světa. Kombinují se s výraznými plochami industriálního charakteru – kovem, betonem a sklem.
   Rostoucí touha po oživení s sebou nejnověji přináší hotovou barevnou smršť. Moderní interiér hraje živými barvami, které jsou jasným poselstvím nesvázanosti a svobody majitelů. A opět je cítit inspirace přírodou – barvy napodobují ty nejpestřejší květiny a plody. Stále se však v interiéru prosazují hlavně ve větších plochách. Popularizované poznatky o působení barev a ekonomickém uspořádání dispozic totiž přináší nový přístup – práci s prostorem. Vznikají sofistikované postupy a recepty na to, jak prostor opticky zvětšit, zmenšit, zúžit, jak rozšířit plochy, jak do něj dostat více světla, jak porazit problém s nedostatkem místa atd.
   Základem pro dlouhodobou spokojenost s bydlením je kromě krásného designu také volba kvalitních materiálů a bezchybného zpracování. Týká se všech komponentů interiéru od podlahy až ke stropním svítidlům. Zejména v detailech je tato podmínka nezpochybnitelná. Kliky, baterie, vypínače – to všechno jsou objekty zájmu designérů a jejich výběr dodává interéru nezbytný punc kvality. Bohužel je často český interiér ochuzen o tento základní princip nadčasového designu. Je to způsobeno absencí hlubokého přesvědčení o výrazu vlastního interiéru.
   Investice do kvalitního zpracování sice může zabrat více času, ale právě čas v rozhodování hraje významnou roli. Ukvapenost a živelná rozhodnutí mohou způsobit nepříjemný efekt psychologického a následně ekonomického tlaku, kdy po zjištění nesprávnosti výběru následuje nový a pak zase nový výběr a s ním další finanční zátěž. Už na začátku je proto důležité umět rozlišit, kde je prioritní funkčnost, vyžadující náročné zadání v podobě té nejvyšší kvality, a kde má významnou roli neotřelost a originalita, dovolující okamžitý efekt za malé náklady a tedy i častější změny. Takový přístup dá interiéru pevné základy a zároveň prostor pro uplatnění nových, zajímavých trendů.
Babeta Krátká


    

 

Copyright BdesignStudio